0 beğenilme 0 beğenilmeme
Kredi Hesaplama kategorisinde BERNA sordu
Kredi ödemesini 2 ay geciktirdim. Banka şu anda evi satılığıa çıkarır mı? Ya da nasıl bir yol izler yardımcı olur musunuz?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
cevapladı
Kredi borcunuzu geciktirirseniz bankalar size bunu faiz olarak yansıtacaktır. Vadesinde ödenmeyen taksit tutarına vade tarihinden, hesabın kat edilmesi halinde de alacağın tamamına ödeme tarihine kadar geçen süre içerisinde uygulanacak olan ve faiz oranları sizlere imzalatılan sözleşmede belirlenen miktardır. Tüketici kredisi sözleşmesi için müşteriler akdi faizin %30 fazlası, genel kredi sözleşmesi için akdi faizin %100 fazlasıdır.

Bankalar aslında taksitlerinizdeki gecikmenin başlangıcından itibaren sizinle iletişime geçiyor. Yaşadığınız gecikme sonrası süreç aşağıdaki gibi ilerliyor;

-Taksit gecikmenizi telefon, mesaj, e-posta gibi iletişim kanallarından bir ya da birkaçını kullanarak size bildirilmesi.
-Taksitinizin bir kısmını ödediyseniz eksik tutarın size bildirilmesi.
-Taksit gecikmenizin kredi kayıt bürosuna gönderilen raporlarda yer alması.
-Hiç ödeme yapılmadıysa uyarı yani ihbarname aracılığıyla yazılı olarak adresinize bildirilmesi.
-Yasal sürecin başlaması.
-Taksit ödemeleri yapılmadıysa 3. uyarı bu kez iadeli taahhütlü ihtarname gönderilerek yapılıyor ve yasal takip başlatılıyor.
-Banka avukatlarının ve icra dairesinin devreye girmesi ve tüm sürecin kredi kayıt bürosunda raporlanması.
Bu süreçleri yaşamak aslında sadece mevcut kredinizi etkilememektedir. Aynı zamanda kredi sicilinize de olumsuz bir not olarak düşecek olan bu gecikme ileri ki dönemlerde yapacağınız kredi başvurularınızda da karşınıza çıkacaktır. Bankalar yaptığınız düzensiz ödemeler sonucu düşen kredi notunuza bakarak sizi değerlendiriyor.

Kısacası bankalar toplamda 3 uyarı ile size ödemelerinizi yapmanız konusunda harekete geçiyor. İlk uyarıdan sonra işi ciddiye alıp ödemeler konusunda bütçe planı çıkarmalısınız. Eğer ödeme yapmadan ikinci uyarı gelirse üçüncü uyarıya 2 aylık bir süre kaldığını unutmayın. Bu süre zarfında yasal takibe düşmemek için bütçe planınızı hayata geçirmeye çalışmalısınız. Eğer yasal takibe düşerseniz kredi skorunuz olumsuz etkileneceği için ileri ki dönemlerde kredi taleplerinize olumlu yanıt almanız oldukça zorlaşacaktır.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap
24 Şubat 2017 Kredi Kartı kategorisinde Mercan sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
25 Eylül 2017 Kredi Hesaplama kategorisinde EMEL sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
25 Eylül 2017 Kredi Hesaplama kategorisinde fulya sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap
24 Şubat 2017 Kredi Hesaplama kategorisinde GAMZE sordu
Genel kredi ve kredi kartları hakkında soru cevap sitesi ile konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve kredi notu öğrenme haberleri yer almaktadır.

87 soru

25 cevap

0 yorum

335 üye

oToplist TOPlist TOPlist Haberler Haberler
...