0 beğenilme 0 beğenilmeme
Kredi Hesaplama kategorisinde HiLAL sordu
Selamlar, 250 bin TL değerinde bir ev bulduk. Konut kredisi kullanarak almak istiyoruz ama banka ekspertiz raporuna göre kredi verdiği için ekspertiz ne rapor verir bilmiyoruz. Ev sahibinin talep ettiği değeri verir mi ya da düşük verir mi bilmiyoruz. Benim sorum, ekspertizin verdiği fiyatla ev sahibinin istediği fiyat tamamen aynı mı olmalı? Yani, ekspertiz fiyatı 5 bin TL veya 10 bin TL daha az söylerse, banka krediyi vermiyor mu? Daha önce okuduğum bir yorumda, bir arkadaş ekspertiz raporunda evin değerini yüksek göstereceklerini ve böylece bankadan kredinin tamamını alacaklarını yazmış. Bu nasıl oluyor anlamadım. Ekspertizi banka göndermiyor mu?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
CanTürk cevapladı
Merhaba, öncelikle konuta gelecek olan eksperin konuta biçtiği değerin yasal olarak en fazla %80'ini banka size kredi olarak verebilir. Yani, bankanın göndereceği eksperin 250 bin TL değer biçtiği bir eve en fazla 175 bin TL bir konut kredisi kullanılabilir. Ayrıca bankanın göndereceği eksper ev sahibi veya kiracının beyanına göre fiyatlama yapmamaktadır. Kapsamlı bir değerlendirme olmakla birlikte, konutun lokasyonu, kullanılan malzeme kalitesi ve muadili ev fiyatları baz alınarak bir fiyatlama yapılmaktadır. Bankaların göndermiş oldukları ekspertiz firmalarının yasal olarak bankalar ile bir bağının olmaması gerektiği için bankanın veya şubesinin ekspertiz raporlarında etkisi olmamaktadır. Sadece bazı istisna durumlarda, ekspertiz raporu fiyatlamalarına banka şubeleri itiraz edebilmekte. Ancak, bu tarz itirazlar genel olarak ekspertiz firmaları tarafından olumsuz olarak karşılanmakta veya çok ufak 5 bin TL gibi artışlar yapılmaktadır.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
25 Eylül 2017 Kredi Hesaplama kategorisinde EMEL sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
25 Eylül 2017 Kredi Hesaplama kategorisinde fulya sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap
24 Şubat 2017 Kredi Hesaplama kategorisinde GAMZE sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap
24 Şubat 2017 Kredi Hesaplama kategorisinde Sinan sordu
Genel kredi ve kredi kartları hakkında soru cevap sitesi ile konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve kredi notu öğrenme haberleri yer almaktadır.

87 soru

25 cevap

0 yorum

335 üye

oToplist TOPlist TOPlist Haberler Haberler
...